Loading...
Warsztaty2020-09-08T13:33:51+00:00

Akademia Dobrej Formy Piernikarskiej

edukacyjne warsztaty nauki tworzenia drewnianych form piernikarskich

W dawnych czasach wiedza na temat tajników piernikarskiego rzemiosła była zarezerwowana dla mistrzów i ich uczniów, którzy pilnie strzegli tajemnic swojego fachu. Czasy jednak się zmieniły, a dawne rzemiosło odeszło w zapomnienie. Dziś, odkrywając jego tajniki, dzielę się z Wami swoją wiedzą licząc, że zarazicie nią innych. Prowadzę warsztaty żywego rzemiosła podczas których moi uczniowie poznają nie tylko dawne techniki tworząc tradycyjne, drewniane formy do pierników ale również przyswajają solidną dawkę wiedzy na temat historii pierników i roli jaką pełniły.

Konfucjusz powiedział kiedyś: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Mając na uwadze tą maksymę uczę moich adeptów tajników piernikarskiego rzemiosła od podstaw aż po zaawansowane techniki. Tradycje rzemieślnicze piernikarstwa sięgają czasów średniowiecza, a nauka odbywała się zawsze w piernikarskich warsztatach. Dziś aby nauczyć się tego fachu nie musicie tak jak dawniej spać na podłodze przy piecu i jeść w kuchni wraz ze służbą. Wystarczy, że zapiszecie się na warsztaty!

Piernikarskie rzemiosło to nie tylko wiedza i nauka ale przede wszystkim świetna zabawa. Tylko tutaj roztrząsamy m.in. odwieczny dylemat co ma piernik do wiatraka udowadniając, że wbrew pozorom mają ze sobą dużo wspólnego. Otóż mąkę na pierniki wytwarza się w młynie, a młyn jak to młyn, zwykle posiada wiatrak. Zarówno piernik, jak i wiatrak mają kolor zbliżony do brązowego, a wiatrak może się zawsze spierniczyć. A jeśli w wyrazie piernik literę P zamienimy na W, E na A, R na T, N na R i I na A to otrzymamy wyraz… wiatrak!

Termin

Informacje o najbliższych organizowanych warsztatach można znaleźć zawsze na facebooku

Koszt

Odbywające się w instytucjach kultury warsztaty są bezpłatne. Naszą misją jest upowszechnianie i edukacja.

Miejsce

Warsztaty mogą zostać zorganizowane w praktycznie każdym zakątku kuli ziemskiej, wszędzie tam gdzie są chętni do zgłębiania dobrej sztuki rzemieślniczej.