Bardzkie Pierniki – na tropie legendy

/, Ludzie/Bardzkie Pierniki – na tropie legendy

Bardzkie Pierniki – na tropie legendy

W minioną niedzielę 9 lipca 2017 r. miałem przyjemność spotkać się po raz kolejny z Panią Karin. Tym razem po raz pierwszy w Bardzie, przed dawną piernikarnią rodziny Neumann przy ul. Noworudzkiej 2. Pani Karin jest ostatnią żyjącą na świecie osobą powiązaną z piernikarnią Neumannów, która urodziła się w Bardzie. Babcia Pani Karin Regina sprzedawała pierniki w kramie przy kościele, a jej pradziadek August Neumann był piernikarzem i założycielem firmy na początku lat 70-tych XIX w.

Dzisiaj wszystko przeminęło. Patrząc obecnie na kamienicę przy ul. Noworudzkiej 2 nie sposób domyślić się, że dawniej znajdowała się tutaj jedna z najwspanialszych bardzkich piernikarni. Podobnie ludzie. Wszyscy już nie żyją. Pani Karin jest ostatnią żyjącą na świecie osobą, żywym świadkiem historii i pamięci o rodzinie Neumann. Wszyscy pozostali odeszli, a wraz z nimi pamięć o firmie i rodzinie, która przez ponad 70 lat produkowała w Bardzie pierniki. Zdobywała za nie liczne nagrody podczas wystaw, a nawet prowadziła filię firmy na Placu Solnym we Wrocławiu!

Podczas rozmowy Pani Karin zauważyła, że spóźniłem z moimi poszukiwaniami bo jeszcze dwa lata temu żyła Urszula Neumann – córka bardzkiego piernikarza Paula Neumanna (syna Augusta Neumanna). Ja uważam zupełnie odwrotnie. Wcale się nie spóźniłem ale zdążyłem na czas. Zdążyłem poznać Panią Karin, wysłuchać rodzinnych opowieści, zapisać je, zabezpieczyć niesamowite zdjęcia z rodzinnych albumów. Zebrać wszystkie okruchy tej nieprawdopodobnej historii…

By |2017-10-10T20:57:21+00:0012 lipiec, 2017|Categories: Historia, Ludzie|